A Review Of badanie dna oka

Pamiętaj, że po takim rozszerzeniu źrenic, twoje widzenie może być zamglone, a światło słoneczne może być mniej komfortowe. Warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne.

Oglądając dno oka, lekarz jest w stanie dostrzec nawet stosunkowo wczesne zmiany chorobowe. Dzięki badaniu dna oka można wykryć:

Badanie dna oka nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Warto jednak pamiętać o tym, że przed jego rozpoczęciem do oka pacjenta wprowadzane są rozszerzające źrenice krople z mydriatykiem. Dzięki temu lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć struktury narządu wzroku - jednak przez kilka godzin po badaniu jakość widzenia będzie gorsza niż przed badaniem, szczególnie z odległości bliskich, takich jak czytanie.

Angiografia fluoresceinowa to badanie polegające na dożylnym podaniu pacjentowi fluoresceiny, czyli środka cieniującego, badanie dna oka a następnie wykonaniu serii fotografii dna oka lub tęczówki. Pozwala na ocenę stanu nabłonka barwnikowego oraz naczyń krwionośnych siatkówki, które w zwykłym badaniu oka, przeprowadzonym z użyciem oftalmoskopu, pozostają niewidoczne.

Nowoczesne sprzęty okulistyczne umożliwiają wykonanie zdjęcia dna oka w wysokiej rozdzielczości i bardzo dobrej jakości, co umożliwia dokładną ocenę siatkówki i jej struktur. Do zrobienia zdjęcia dna oka można użyć fundus kamery - niewielkiego przyrządu, którego jedyną funkcją jest robienie takich zdjęć.

Skaningowa konfokalna oftalmoskopia laserowa (HRT) — pozwala na szybkie i bardzo precyzyjne badanie o wysokiej rozdzielczości, co umożliwia wykrywanie bardzo małych zmian.

Angiografia oka wskazana jest w celach diagnostycznych przy podejrzeniu retinopatii cukrzycowej i nadciśnieniowej. Badanie z kontrastem pozwala zlokalizować nowe, niewłaściwe naczynia i zobrazować obszary niedokrwienia.

Oftalmoskopia służy także przy sprawdzaniu stanu pacjenta zmagającego się z cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, białaczką i anemią. W przypadku ryzyka nowotworów oka także badanie będzie istotne w procesie diagnostyki.

Badanie dna oka to jedno z najważniejszych badań dotyczących narządu wzroku. Duża część chorób oczu rozwija się bez objawów widocznych dla chorego, natomiast specjalista podczas badania dna oka może je wychwycić.

(...) forty lat minęło, sprawdź sobie cukier i cholesterol" — w tak nietypowy sposób Kabaret Smile "promuje" badania...

Badanie dna oka powinno być wykonywane profilaktycznie co najmniej raz na półtora roku. Osoby dotknięte chorobami siatkówki, błony naczyniowej, a także nadciśnieniem czy cukrzycą, powinny wykonywać zwykle częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zaletą urządzenia jest możliwość jego swobodnego przenoszenia i używania np. w trakcie wizyt domowych lub u leżących pacjentów. Jednak lekarz, badając pacjenta, patrzy przez urządzenie jednym okiem, co sprawia, że widzi jedynie dwuwymiarowo, a to jest niewątpliwą wadą badania za pomocą oftalmoskopu.

Ten rodzaj badania dna oka jest wykonywany przy użyciu lampy szczelinowej, tzw. biomikroskopu. Dodatkowo podczas badania lekarz wykorzystuje specjalne trójlustro Goldmana, które zakłada się bezpośrednio na oko po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym (znieczuleniu kroplowym). Metoda ta pozwala na stereoskopowe, czyli przestrzenne obejrzenie oka.  

Przed badaniem podajemy krople rozszerzające  źrenicę (możliwe jest również badanie bez podania kropli, jednak obszar siatkówki dostępny badaniu jest  mniejszy niż przy badaniu z rozszerzeniem źrenic).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “A Review Of badanie dna oka”

Leave a Reply

Gravatar